למה טבעונים לא אוכלים דבש?

אפשר להבין למה טבעונים נמנעים מחלב וביצים, אבל למה לא דבש?

אחת השאלות שכל טבעוני שומע, מהרגע שהחליט להדיר כל תוצר שמקורו בסבל בעלי חיים מהצלחת, היא זו הנוגעת לדבש. "חלב וביצים, משונה, אך ניתן להבין. אבל למה גם דבש? גם הדבורים סובלות?"

מי ששואל את השאלה הזו, נשענן על הנחה שאנו בוחרים את מי לאכול על פי מידת הכאב או ה"סבל" שהוא יכול לחוש כתוצאה מפעולות האדם. הוא מניח כשאנו מודדים סבל בפרמטרים שדומים ככל הניתן לאלו שאנו, בני האדם, מכירים.

במאמר המרתק הזה מציג ד"ר אריאל צבל מחקרים והנחות שונות, שבסופן הבנה מרכזית – אין לנו מידע מדויק על יכולתן או אי יכולתן של הדבורים לחוש סבל, כפי שבני אדם רגילים למדוד או לאפיין כזה. ישנם חוקרים הגורסים כי התקשורת בין הדבורים מורכבת וסבוכה, מה שמעיד על יכולות תגובה שאנו כלל לא יכולים לזהות, אך היא כוללת בתוכה גם זיהוי של פגיעה או מצוקה. זואולוגים אחרים טוענים כי הדבורים אינן מתקשרות וחושבות, אלא פועלות על פי סכמות וחוקים מוקפדים מאד, ששומרים על המערכת מתפקדת.

לפי האופן בו אני ורבים מחבריי הטבעונים רואים את הדברים, מידע מדויק ככל שיהיה על כאבן של הדבורים, לא הוא זה לפיו יש להחליט באיזו תעשייה אנחנו לוקחים חלק ואיזה אנחנו מחרימים. אז מה כן ראוי שיוביל אותנו בבחירה? לתפיסתי, עיקרון רחב וכוללני יותר, לפיו הרעיון של ניצול יצור חי אחר לטובתי, שעבוד שלו, והפיכה של כל מהות חייו לכלי בידי האדם כדי ליצור עבורו מזון, שעשוע או ביגוד – הוא שגוי.

נכון, לאדם יכולות רגשיות ותבוניות מפותחות, אך האם אלו מעניקות לו "היתר" לנהוג כרודן? לכפוף למרותו כל יצור חיי על פני האדמה? גם לו נניח שהאדם "עליון" על בעלי החיים (חשיבה שהיא בפני עצמה בעייתית ולא מבוססת על דבר מלבד שונות קודנטיבית של המין שלנו), האם ראוי שהוא ינצל את היכולות שלו כדי לשעבד יצורים חיים, שנולדו לעולם הזה יחד איתו?

קל לנו יותר להסתכל על פרות, חזירים ותרנגולות (בסדר יורד, ככל הנראה) כיצורים המסוגלים לחוש סבל. הסיבה פשוטה – הם מוכרים לנו. הם מזכירים לנו כלבים, חתולים, תינוקות, לעתים אפילו את עצמנו. אנחנו יכולים "להאניש" אותם בקלות יתרה, ולהצביע על רגע של סבל או רגע של אושר, אף שלעתים אנו מאבחנים את תגובותיהם באופן שגוי. עם זאת, ניתן להסכים שזעקת כאב, זהה או שונה מזו שאנחנו מכירים, חודרת כל אוזן. כששומעים את אמא פרה זועקת לעגל שנלקח ממנה ונאבקת עבורו, אי אפשר לא להבחין שקיים שם סבל. נקרא לו "ביולוגי" או "רגשי", נקרא לו "חייתי" או "אנושי". זה לא משנה.

במערכת המתפקדת של הדבורים, להפרה של הסדר יש משמעויות. גם בהסתכלות היבשה ביותר, הפרקטיקות הנהוגות בתעשיית הדבש הן אכזריות. כנפי המלכה מקוצצים כדי לפגוע ביכולתה להתחמק, וכאשר היא לא אפקטיבית יותר הורגים אותה. את הפועלות שעומלות על ייצור הדבש, מזינים בסירופ סוכר זול במקום בדבש עצמו, כי הוא, כמובן, נלקח עבור בני האדם. גם הזכרים בתהליך ההזרעה נפגעים, ואף נמחצים לא אחת אל מותם. לפי אמות המידה שלכם, אלו פעולות אכזריות, לא?

על אלו נוסף טיעון אקולוגי משמעותי. לדבורים יש תפקיד הכרחי במחזור החיים בטבע, ומכאן, גם הישרדותנו והישרדות בעלי חיים נוספים על פני כדור הארץ תלויה בהן. חלקן בהאבקת פרחים וצמחים נוספים מהותי למערכת האקולוגית, והפגיעה בהן בתעשיית הדבש, במיוחד בחלקיה הגדולים והתעשייתיים, מקרבת אותן להכחדה ומסכנת את כדור הארץ ואת המין האנושי.

המונח "הכחדה" אולי נשמע מוגזם, אך בארצות הברית הוכרזו מינים מסוימים של דבורים כיצורים בסכנת הכחדה, שיש להגן עליהם בבתי הגידול הטבעיים שלהם. יש שיטענו כי המשך שגשוגה של תעשיית הדבש, והזרעה של דבורים רבות יותר, היא זו שתגן עליהן מהכחדה, אך במציאות התעשייה היא זו שפוגעת בדבורים, בשל שימוש בחומרי הדברה רעילים, טפילים שמשמידים כוורות שלמות, וקשיים בלתי אפשריים נוספים שמועמסים על הדבורים בתעשייה. יש דרכם נוספות להגן על יצור חי, מלבד לנהוג בו כמוצר או כעבד. הטיעון הזה רלוונטי כניסיון ליפות את הבחירה לצרוך דבש, הרי שאם באמת קיים רצון להגן על הדבורים, ניתן לעשות זאת בסביבות גידול שזו מטרתן היחידה.

לפי הנחת המוצא עליה מושתתת האידאולוגיה הטבעונית כולה, הדבורים, כמו כל היצורים החיים, נולדו כחלק ממארג שלם בו הן חלק שווה. הן לא נולדו כדי להיכלא ב"מפעל", כדי לשמש כלי בידי האדם או כדי לתפקד כפועלות עבור המזון שלנו. הן פועלות, גם אם מכורח האינרציה, עבור המשך קיום המין שלהן, והמשך תרומתן למערכת האקולוגית. זהו תפקידן היחיד, ואל לנו לשנות אותו בשם "עליונות" המין האנושי. גם אם לא הוכחנו יכולת חישה או סבל.

עכשיו הכל ברור! אבל רגע, מה אוכלים?

היי חבר'ה, אנחנו ב-2017! לכל מוצר מהחי יש מקבילה טבעונית מזיקה פחות, טעימה לא פחות ובהישג יד. כן, גם לדבש! המוצר WannaBee שמייבאים המקצוענים מ-VEGA זהה בטעמו לדבש, מתפקד בדיוק אותו דבר במתכונים, ומשלים במדויק את שולחן ראש השנה!

גם סילאן (דבש תמרים) או סירופ מייפל (אבל מהטבעיים!) הם ממתיקים מעולים, ונפלאים כבסיס לעוגות, משקאות וממרחים.

קבלו מתכון לעוגת בריאות חגיגית עם סילאן, באדיבות המטבח הנפלא של משק ברזילי!

פורסם במקור באתר Vegan-friendly.co.il. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק "טבעוני טעים".